Internet och kabeltv

Internet

Bredband finns installerat i föreningen och de flesta lägenheter är ansluten till internet.


Koppla in dig i den vita "fiberkonvertern" som finns på en av väggarna i lägenheten. Inget konto, inga inloggningsuppgifter - allt som krävs är bara en vanlig nätverkskabel (cat6 rekommenderas). 


Om du har en egen router så kopplar du med fördel in den i fiberkonvertern, och era övriga enheter mot den routern,


Internetleverantör

Vår leverantör är Halebop som ingår i Telia-koncernen. Har du frågor och funderingar kontakta då supporten. Kontaktuppgifter finns här

Januari 2023 = vi kommer att välja Sappa även som internetleverantör från 2023-04-01. Mer information kommer senare.


Kabelt-tv

Vi har kabeltv via Sappa där ett analogt och digitalt basutbud ingår till varje hushåll. Läs mer om Sappa här.


Ett antal av dessa analoga kanaler sänds även ut digitalt i nätet däribland SVT1, SVT2, TV4, TV6 och några till. Dessa kommer du enklast åt genom att göra en digital kanalsökning på din TV.

Tv-boxen tillhör lägenheten och är medlemmens ansvar.


Vill du i stället för tv-box ha en kortmodul (CA-modul) så kan du endast hyra en sådan via Sappa. Den är inte möjlig att köpa.

Om du har frågor och funderingar om utökat utbud eller problem med sändningen kontaktar du Sappa för hjälp. Kontaktuppgifter hittar du här.